Mimoriadna udalosť je závažná, časovo ťažko predvídateľná a priestorovo ohraničená udalosť, spôsobená vplyvom živelnej pohromy, technickej alebo technologickej havárie, či katastrofy – dnes doplnená o kritickú nedostupnosť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Toľko definícia.
A viete čo je na tej definícií podstatné? No ten pojem „časovo ťažko predvídateľná“. A sem logicky spadá vojna, živelné pohromy či katastrofy veľkého rozsahu. Ale vtedy netreba nikoho do práce nútiť.
Vráťme sa k pojmu časovo „časovo ťažko predvídateľná“. Takže si dajme k tomu zopár faktov:
Fico nastúpil do svojej 2. vlády 4.4.2012
Vládol v kuse do 21.3.2020 t.j. 2911 dní
Jednou z hlavných požiadaviek lekárskych odborov je „udržanie“ lekárskej starostlivosti pre ďalšie roky – doslova udržanie, nebavíme sa o skvalitnení. Odmyslime si teraz lekárov vo výpovediach. Ak by v súčasnosti odišli do dôchodku všetci lekári či sestry ktorí majú na to nárok, resp. by si zrušili nezákonné nadčasy, ktoré teraz musia slúžiť – tak je so Slovenským zdravotníctvom koniec.
Výchova lekára aspoň na primárnej odbornej úrovni trvá spoločnosti cca 8 rokov – 6 rokov štúdium, a 2 roky na prvú atestáciu
Preto sa pýtam – to si nikto nevedel pred 8-12 rokmi spočítať koľko lekárov a sestier bude v budúcnosti chýbať? Jednoduchý excel?
Takže za koho vlád došlo k hrubému podceneniu udalostí, ktoré v súčasnosti nemajú rozumné riešenia?
A k čomu bude vyhlásenie mimoriadnej udalosti, ktorá môže – aj s predĺžením – trvať cca polrok?Takže táto mimoriadna udalosť nebola „časovo ťažko predvídateľná“. Bola vysoko predvídateľná – akurát dlhodobo neriešená. Dozvedeli sme sa, že to nie je premiérska téma. A dá sa aj predpokladať prečo. K minulému roku bolo na Slovensku cca 60 000 lekárov a sestier – v drvivej väčšine inteligentných ľudí. Pre niekoho slabá voličská základňa …
Celá debata | RSS tejto debaty