FICO: Zelenskyj zastavil prepravu ruského plynu cez Ukrajinu.
FAKT: Plyn netečie, lebo nie je zmluva a, kde nie je zmluva, tam nie je plyn.
Plyn cez Ukrajinu po 1.1.2025 netečie, pretože k 31.12.2024 bola riadne ukončená 5 ročná zmluva na jeho prepravu medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogazom. To, že táto nebude predĺžená verejne deklaroval šéf Naftogazu Oleksij Černyšov v rozhovore pre ukrajinské Rádio Sloboda ešte 28.10.2023:
„Pokiaľ ide o túto zmluvu, musíme byť spoľahlivým partnerom aj pre našich európskych partnerov, pre krajiny, ktoré ju potrebujú. Táto dohoda sa však skončí do konca roka 2024 a nemáme v úmysle ani iniciatívu v nej pokračovať.“
Toto stanovisko zopakoval Robertovi Ficovi osobne aj ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ na stretnutí 7.10.2024 v Užhorode.
FICO: Ukrajina nepovolila prepravu plynu ani, keby bol „slovenský“.
FAKT: „Gaz nebudet. Azerbajdžanský, maďarský ani iný…“ Povedal naopak Putin.
Ukrajina síce nepredĺžila zmluvu s ruským Gazpromom, avšak dodávky plynu, ktoré by cez Ukrajinu tiekli vlastnené už niekým iným neodmietli. Paradoxne v rozpore s Ficovým tvrdením takúto prepravu odmietol sám Putin vo svojom vyhlásení 26.12.2024, teda iba štyri dni po ich stretnutí v Kremli:
„Povedali sme, že budeme dodávať či už to bude azerbajdžanský SOCAR, turecká spoločnosť, maďarská, slovenská. Ale nech (pozn.: ukrajinská strana) stiahnu žalobu zo súdu. Oni povedali: ‚Nie, nevezmeme to späť.‘ Tak potom žite bez nášho plynu.“
FICO: Gazprom je spoľahlivý partner.
FAKT: Na svete snáď už nie je partner, ktorého by Gazprom nepodviedol.
Gazprom čelí viacerým žalobám od európskych energetických spoločností za neplnenie zmlúv a porušovanie medzinárodných záväzkov. Už prehral spory s ukrajinským Naftogazom, rakúskym OMV a nemeckými UNIPER a RWE. Pred vojnou na Ukrajine Gazprom zámerne nenapĺňal európske plynové zásobníky, čím spustil celosvetovú energetickú krízu a Putin následne používal plyn ako zbraň na ovplyvňovanie krajín vrátane Slovenska.
FICO: Slovensko po zastavení plynu príde o 500 miliónov eur za tranzit.
FAKT: 500 miliónov si vycucal Fico z prsta (alebo už počíta v rubľoch).
Prepravcom plynu cez územie Slovenska je polo štátna spoločnosť Eustream, pričom Robertom Ficom uvádzaných 500 miliónov, ako príjem zo svojho 51% podielu štát nikdy nedosiahol. Naopak podľa výročnej správy za účtovné obdobie od 1.8.2022 do 31.7.2023, keď ešte ruský plyn pre Slovensko pritekal v plnom objeme, táto spoločnosť vykázala 12,5 miliónov eur stratu a na dividende nevyplatila nič. Rok predtým síce bola štátu vyplatená dividenda necelých 105 miliónov eur, čo je stále iba 1/5 z Ficom vysnívaných 500 miliónov.
FICO: Ceny plynu aj elektriny v Európe z dôvodu nepokračovania prepravy plynu cez Ukrajinu prudko stúpli.
FAKT: Fico blufuje a opak je pravdou.
Ceny plynu aj elektriny na trhu (príklad pražskej burzy PXE) naopak v závere roku 2024 prudko poklesli, v prípade plynu to bolo viac ako 16%, v prípade elektriny takmer 10%.
FICO: Európa bez ruského plynu nebude konkurencieschopná USA.
FAKT: S proruskými propagandistami, ako je Fico nebude Európa konkurencieschopná nikdy a nikomu.
Trhové ceny plynu v USA a aj EÚ boli rovnako postihnuté energetickou krízou a v súčasnosti sú na oboch trhoch identicky na približne jeden a pol násobku svojej predkrízovej hodnoty. To, že v EÚ je plyn troj- až štvornásobne drahší, ako v USA je spôsobené tým, že USA majú dostatok vlastných kapacít na ťažbu konvenčného aj bridlicového zemného plynu a sú čistým exportérom plynu, kým Európa je odkázaná najmä na jeho dovoz. Bridlicový plyn síce máme aj v Európe, avšak jeho ťažbu zakázali viaceré európske krajiny pre environmentálne riziká s tým spojené.
FICO: Ruský plyn je lacný.
FAKT: Lacný je iba ten plyn, za ktorý nielen zaplatíme menej, ale ho aj dostaneme.
Cenu určuje nielen tovar, ale najmä jeho dostupnosť, a preto najdrahší plyn je ten, ktorý nemáme vo chvíli, keď ho potrebujeme. Koncovú cenu plynu tiež určuje spôsob jeho dopravy. Vidíme to aj teraz v prípade ruského plynu, ktorý síce má SPP zazmluvnený až do roku 2034, avšak ak by nám ho Gazprom mal dodať vo forme skvapalneného zemného plynu, tak sa výrazne predraží.
FICO: Vláda zabezpečila slovenským domácnostiam lacný plyn.
FAKT: Ľudia zaplatia za plyn dva krát.
Vláda síce schválila, že ceny plynu a aj kúrenia budú pre slovenské domácnosti v roku 2025 rovnaké ako v roku 2024, avšak tieto dotácie pôjdu zo štátneho rozpočtu. Slováci tak budú za plyn aj kúrenie platiť dva krát – raz vo faktúre svojmu dodávateľovi energií, druhýkrát vo forme daní do štátneho rozpočtu a na dotované ceny plynu budú prispievať aj takí, čo plyn vôbec nevyužívajú.
FICO: Plyn v súčasnosti máme iba ruský zo zásobníkov.
FAKT: A potom ešte od hnusných kapitalistov z BP, Exxon Mobil, Shell, ENI a RWE.
Štátna akciová spoločnosť SPP, ako dodávateľ plynu pre asi 65% slovenského trhu začala už v roku 2021 za pôsobenia SaS na ministerstve hospodárstva s diverzifikáciou svojich dodávok plynu a má podpísané kontrakty ako na skvapalnený plyn, tak aj na konvenčný zemný plyn z ťažobných polí v severnom mori. Rovnako má zazmluvnené aj prepravné trasy. Je ale iba na obchodnej politike SPP, odkiaľ a v ktorom momente odoberá plyn. Podľa verejne dostupných informácií o tokoch plynu v tomto roku okrem ťažby plynu zo zásobníkov na území Slovenska využíva najmä plyn dopravovaný potrubiami cez Maďarsko.
FICO: Potrestáme Ukrajincov tým, že im nepredáme elektrinu.
FAKT: Potrestáme akurát tak sami seba.
Zastavením toku elektriny cez Slovensko na Ukrajinu o svoje príjmy prídu nielen slovenskí výrobcovia elektriny, ale o poplatky za kapacitu a prenos aj štátna akciová spoločnosť Slovenská elektrizačná sústava (SEPS), ktorá bude musieť navyše zaplatiť aj kompenzácie za predčasne ukončené zmluvy. Keďže ich príjmy sú súčasne príjmami štátneho rozpočtu, tento výpadok zaplatíme vo forme daní alebo zvýšených koncových cien elektriny my všetci.
Celá debata | RSS tejto debaty