Fico klame ešte aj keď kladie otázku, práve preto ešte raz to tu napíšem, o čo ide pri Ficovom plyne!!!
Štát pod vedením Fica nechal po roku 2013 potichu sprivatizovať SPP českým a slovenským finančníkmi (Kellner, EPH – Křetínský a J&T) za 2,6 miliardy eur. Následne keď sa objavili problémy a najsilnejší partner Kellner z obchodu vycúval a nasledovala ho aj J&T a tiež z privatizácie vycúvala. Na základe rozhodnutia Vlády Slovenskej republiky sa zmenila 5. júna 2014 akcionárska štruktúra spoločnosti SPP, ktorá bola 100% vlastníkom spoločnosti Eustream. Jediným akcionárom Eustreamu spoločnosť SPP Infrastructure, a.s., Bratislava, v ktorej vlastní SPP 51 % akcií a Energetický a průmyslový holding, a.s., (EPH) zvyšných 49 %. Štát vedení Ficom prevzal stratovú materskú spoločnosť SPP, zatiaľ čo zisková dcérska firmy Eustream zostali majetkom Křetinského EPH ( tichým spoločníkom sa stal predseda vlády) .
Po roku privatizácii podniky z holdingu SPP nabrali úvery za stovky miliónov eur, za ktoré ručil svojím majetkom tranzitný Eustream. Mamutie úvery podniku sa však nepoužili na investície, ale na mimoriadnu výplatu dividend pre akcionárov. Tieto dlhy sa stali bremenom SPP Infrastructure, pričom štát ako väčšinový akcionár s tým súhlasil a de facto takýto postup odobril. Po roku 2015 sa proces zopakoval, pričom záväzky v stovkách miliónov eur čakajú na splatenie teraz, v roku 2025.
Jednou vetou, Křetínskeho EPH a Ficova vláda narobili v SPP Infrastructure narobili dlhi za stovky miliónov eur a úplne pri tom ignorovali riziká spojené s krízou na Ukrajine!
1. januára 2025 skončila platnosť zmluvy a „Kyjev“ ukončil tranzit a zastavil dodávky plynu smerom do Európy, ako to už dlhodobo avizoval. Spoločnosť Eustream a.s.(Eustream), prevádzkovateľ plynárenskej prepravnej siete na Slovensku, zodpovedná za prepravu plynu, aktuálne bude čeliť strate príjmov po zastavení tranzitu cez Ukrajinu. Spoločnosť príde nielen o príjmy z tranzitu plynu cez Slovensko, ale bez plynu v potrubiach môže byť ťažšie infraštruktúru udržiavať. Teda náklady na jej údržbu budú pre spoločnosť bremenom bez návratnosti. Inými slovami Eustreamu zostane v zemi zakopaný majetok, ktorý neprodukuje zisky, ale naopak, do rozvodnej infraštruktúry (kompresorové stanice) je nevyhnutné naďalej investovať, pokiaľ nemá schátrať.
Práve tieto reálie môžu objasňovať Ficove snahy v Kremli, či ostré kritizovanie Zelenského po rokovaniach v Bruseli koncom roka 2024.
*** on na celé SK a *** on na občanov tejto krajiny.
Premiér má tri vlastné dôvody, prečo urýchlene navštívil koncom roka Kremeľ a prečo toto celé predvádza
1. snaha udržať tranzit a dodávky plynu pre Slovensko. Skupina SPP sa totiž roky zadlžovala, aby vyplácala mimoriadne dividendy súkromnému investorovi EPH aj štátu. V aktuálnom roku 2025 by mal SPP dlhy splácať, avšak pravdepodobne nebude schopný splniť si túto dlžnícku povinnosť.
2, politicky spojiť novoročné zdražovanie na Slovensku s „plynovým“ konfliktom s Ukrajinou.
3, snaha o mobilizáciu síl pred prípadnými predčasnými voľbami. „Smer potrebuje rásť, ideálne na úkor Republiky a Hlasu,“ potrebuje klamať a kradnúť!!!
Neviem, ale na spomínaného "koníka"... ...
Pálenkár - pre tvoju pamäť je rok 2002 "... ...
Taktiež by bolo namieste napísať ako SPP... ...
Rok 2002 ?Nejdete trochu priďalelo? Nebola za... ...
ožno by bolo dobré namiesto týchto klamstiev... ...
Celá debata | RSS tejto debaty