Ficova návšteva masového vraha v Moskve nemá so „záchranou dodávok plynu“, samozrejme, nič spoločné. Slovensku žiadna plynová kríza nehrozí. Ak by aj áno, jej riešenie mal premiér hľadať v Berlíne, Záhrebe, Ríme či – keď mu už tak veľmi záleží na plyne z východu – v Kyjive.
Lenže o to tu vôbec nejde. Robert Fico už na premiérskej stoličke sleduje len svoju osobnú agendu. Fotografie s Putinom, falošný imidž obrancu slovenských záujmov aj vyhrotená protiukrajinská rétorika sa mu môžu čoskoro zísť v predvolebnej kampani. Ale poďme pekne po poriadku.
Žiadna plynová kríza Slovensku nehrozí. Zásobníky sú dostatočne plné, alternatívne trasy zabezpečené. S trochou snahy zabezpečia plynári surovinu aj na ďalšiu sezónu. Toto nie je rok 2022 a stredná Európa už nie je odkázaná na ruský biznis.
Pravda, bude to o niečo drahšie. Slovenskí plynári prídu o zisky z prepravy ruského plynu a Ficova vláda o peniaze, ktoré z nich mohla vytiahnuť. Ak bude chcieť pokračovať v drahých a neefektívnych plošných dotáciách na plyn, zaplatí viac. No to nie je problém, o ktorom sa dozvedela včera, mala dosť času sa na situáciu pripraviť.reklama
Ukrajinská strana už dlhšie avizovala, že nemá záujem predĺžiť kontrakt na prepravu ruského plynu cez svoje územie. Prirodzene. Rusko vedie proti Ukrajine agresívnu vojnu. Denne zabíja civilistov, ničí civilnú infraštruktúru. Na okupovaných územiach aj voči zajatým ukrajinským vojakom pácha vojnové zločiny. Jej konečným cieľom je premena Ukrajiny na ruský satelit alebo priamo kolóniu. Neexistuje dobrý dôvod, pre ktorý by mal Kyjiv umožniť Rusom zarábať peniaze, ktoré Moskva obratom investuje do pokračovania agresie.
Ak sa Fico a slovenskí plynári spoliehali na to, že dohodu o pokračovaní tranzitu sprostredkuje na poslednú chvíľu Európska únia rovnako ako v roku 2019, boli neuveriteľne naivní. Odhliadnuc od technických komplikácií, riešenia ako „prenálepkovanie“ ruského plynu na azerbajdžanský vyžadujú politickú vôľu. Pre Kyjiv je to stále tá istá dilema: prečo podporovať biznis, ktorý financuje ruskú agresiu?
Aj Európska únia je v úplne inej situácii než v roku 2019. Minimálne od konca roka 2021 vieme, že zemný plyn je ruskou hybridnou hrozbou. V roku 2022 sa európske krajiny dohodli, že výrazne obmedzia dovoz ruských fosílnych palív. Žiadne sankcie týkajúce sa ruského zemného plynu Únia neschválila, to však na veci nič nemení. Jeho dovoz je morálnym, bezpečnostným aj ekonomickým problémom.
Ak by chcela Ficova vláda presvedčiť európskych partnerov a Kyjiv, aby nám napriek tomu umožnili prepravovať ukrajinskými plynovodmi ruský plyn, potrebovala by mať u oboch veľký politický kredit. Lenže ten za rok a štvrť pri moci znížila takmer na nulu. V Európskej únii sa v dôsledku svojej politiky ocitla prakticky izolovaná. Prečo by sa mala Komisia, prípadne niektoré európske krajiny angažovať na strane vlády, ktorá podkopáva základy európskej spolupráce? Prečo by mal Kyjiv ustúpiť zo svojich strategických záujmov, len aby pomohol premiérovi, ktorý verklíkuje ruskú propagandu?
Toto všetko premiér pred prekvapujúcou návštevou Moskvy vedel. Prezradiť mu to mohla napríklad ministerka hospodárstva po dvoch bezvýsledných cestách do Petrohradu. U masového vraha nezachraňoval dodávky ruského plynu na Slovensko, ale pripravoval si predvolebnú kampaň.
Predčasné voľby sú na spadnutie, a čím slabší bude Smer a Fico osobne, tým odvážnejší budú kritici (vrátane tých zvnútra koalície). Fico potrebuje tému, ktorou dokáže mobilizovať jadro voličov a pritiahnuť pár percent ďalších. V zápale geopolitických prestreliek možno pozabudnú na dôsledky konsolidácie, papalášizmus, korupciu, rozpadajúce sa verejné zdravotníctvo a školstvo…
Robert Fico nie je naivný ani hlúpy. Je len mimoriadne cynický a odhodlaný. Je mu jedno, či sa krajina bude na plný plyn rútiť do pekla, hlavne pokiaľ ostane pri kormidle.
Bloger nemezis, myslíš si, že Slovenská... ...
Je čas vianočný, na ktorý sa tešia veriaci,... ...
samá pravda pravdúca, ktorá sa fickovcom... ...
Samé bludy dezolatské . ...
Celá debata | RSS tejto debaty